Ето как да научите детето да споделя играчките си Напиши коментар

Много родители се питат дали е нормално техните малки деца да се колебаят да споделят играчките и вещите си с другите.

Виждате ли вашето дете да брани своите играчки и книги, отказвайки на другите да ги докосват или играят с тях? Ако се чудите дали това е проблем, успокойте се – за едно дете в предучилищна възраст е съвсем обичайно да проявява такова поведение.

Обикновено децата започват да разбират концепцията на споделянето на около тригодишна възраст. Процесът на учене да споделят общи предмети, най-често играчки, е постепенен и може да отнеме известно време, преди детето да е готово да даде нещо свое на друго дете. През този период, въпреки че децата започват да развиват емпатия, те все още не са достатъчно зрели, за да се противопоставят на своите инстинкти и често поставят собствените си нужди на първо място.

Въпреки това, уменията за споделяне на децата се развиват непрекъснато. Радостта от получаването на похвала от възрастен, когото обичат и на когото имат доверие, може значително да подпомогне този процес.

Ето няколко стратегии, с които да насърчите детето да споделя:

  1. Направете споделянето забавно: Представете на вашето дете игри, които включват колективни действия и избягвайте игри, които акцентират на състезанието. Можете да се редувате да слагате парчета от пъзел, да играете с балон, който не трябва да пада на земята, или да поливате цветята заедно.
  2. Избягвайте наказанията, когато детето отказва да сподели: Наказването може да насочи детето към разбирането, че споделянето води до негативни последствия. Вместо това, дайте на детето свобода да реши само дали да сподели или не.
  3. Признавайте естественото желание за лично пространство: Нормално е детето да иска да запази някои вещи само за себе си. С времето то ще разбере, че споделянето може да бъде забавно и обогатяващо.
  4. Говорете за споделянето: Когато детето ви е в конфликт с друго дете за някоя играчка, обяснете му ситуацията спокойно и с разбиране. Помогнете му да види положението от другата страна.
  5. Уважавайте вещите на вашето дете: Винаги искайте разрешение, ако друго дете иска да използва нещо принадлежащо на вашето. Уверете се, че и другите деца уважават личните вещи на вашето дете.
  6. Давайте добър пример: Най-добрият начин да научите вашето дете на споделяне е чрез собствения ви пример. Споделяйте вашите вещи с детето и показвайте, че и вие уважавате неговите вещи.

Развитието на способността за споделяне е важен етап в растежа на всяко дете. С времето и с вашата подкрепа, вашето дете ще научи, че споделянето може да бъде истинско удоволствие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0